Μπάσκετ: Καβάλα-Ικαροι 71-63 -Νίκες για Πανσερραϊκο και Ρούπελ

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των Ικάρων από την Καβάλα με σκορ 71-63 εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικης. Οι κυανοκιτρινοι δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά αν και ξεκίνησαν καλα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα προηγήθηκε  με 15-24. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 35-36 υπέρ της ομάδας των Ικάρων. Έπειτα οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και έφτασαν να προηγούνται με 62-54 στο τρίτο δεκάλεπτο. Άνοιξαν και την διαφορά στο 69-57, για να τελειώσει το ματς 71-63.

Δεκάλεπτα: 19-24, 35-36, 62-54, 71-63

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Κοιμτζόγλου

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 13(1), Μιχάλογλου, Καπινιάρης 9, Τάταρης 6, Χονδρόπουλος, Αθανασιάδης 7(1), Κουμλέλης 15(1), Αθανασιάδης 7(1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 2, Παπάς 19(3).

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 13(1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 10(1), Τοπάλης, Γκατζιάς 16 (1), Φώτογλου 10(1), Θολιώτης 2, Κακιούζης 10.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο ΑΟΣ έκανε την υπερπροσπάθεια και έχασε  από τον ΚΑΟΔ στη Δράμα με 79-74. Ο Πανσερραϊκός κερδισε εύκολα με 39-88 στο Παγγαίο την τοπική ομάδα. Νίκη και για το Ρούπελ Σιδηροκάστρου με 74-45 τον Απόλλωνα Δράμας.

Στις γυναίκες, ο Πανσερραϊκός έχασε με 48-44 από την Ολυμπια Λάρισας έκτος έδρας.

Φωτό: Facebook Ίκαροι.