Μπάσκετ: Ικαροι-Φάρσαλα 63-54-Νίκες για Πανσερραϊκό και ΑΟΣ

Με καλό μπάσκετ οι Ίκαροι κέρδισαν τα Φάρσαλα με σκορ 63-54, στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας και συνέχισαν με νίκη στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής. Μάλιστα εκμεταλλεύτηκαν και την ήττα του Χαρίλαου Τρικούπη και ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με συγκάτοικο την Καβάλα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου προηγήθηκαν με 21-20 στο σκορ και πήραν ισχνό προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν μια διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στο 37-29. Στην επανάληψη κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και προηγήθηκαν με 50-37 στο τέλος της τρίτης περιόδου, Προηγήθηκαν μέχρι και 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο, για να κερδίσουν τελικά το ματς με 63-54.

Στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής ο Ορφέας Νέου Σκοπού έπαιξε πολύ καλά κόντρα στην ΜΕΝΤ, όμως ηττήθηκε με σκορ 66-73 εντός έδρας.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός κέρδισε με 100αρα το Δοξάτο με σκορ 105-58. Στο τοπικό ντέρμπι νικητής ήταν ο ΑΟΣ που επικράτησε με 90-41 της ομάδας της Ηράκλειας. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΚΑΟΔ στη Δράμα με 71-47.

Τέλος ο Πανσερραϊκός στις γυναίκες κέρδισε το ντέρμπι με τον Άρη για την Α2 κατηγορία με σκορ 58-55, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Στην φωτό πάνω η selfei των κοριτσιών μετά τον αγώνα στα αποδυτήρια.