Μπάσκετ: Ικαροι-Τιτάνες Παλαμά 85-52-Νίκες για Πανσερραϊκό και ΑΟΣ (video)

Μια ακόμα σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα των Ικάρων που κέρδισε άνετα τους Τιτάνες Παλαμά με σκορ 85-52, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι κυανοκίτρινοι έκαναν το 2χ2 στα εντός έδρας ματς και δεν στραβοπάτησαν και συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση στην Β’Εθνική και τον βόρειο όμιλο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου πήραν μικρό προβάδισμα στο σκορ με 22-20, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 49-32, χτίζοντας μια διαφορά. Το σκορ έφτασε και στο 72-39 στα πέντε λεπτά από την Τρίτη περίοδο και 80-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 85-52.

Ίκαροι Σερρών: Δαλαγκοζης 4, Γριψιος 6, Σιδεριδης 4, Γεωργιανός 12, Τοπάλης, Γκατζιας 16, Φωτογλου 5, Γκουτζιας 4, Κεμανετζης, Τσέλιος, Θολιωτης 17, Κακιούζης 17.

Για την Γ’ Εθνική ο Ορφέας Νέου Σκοπού ηττήθηκε με σκορ 48-107 από την Ελευθερούπολη.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, o Πανσερραϊκός κέρδισε την Κυριακή στην Προσοτσάνη την τοπική ομάδα με σκορ 67-74.
Ο ΑΟΣ το Σάββατο συνέχισε με νίκη κόντρα στο Παγγαίο με 86-40 στην Ομόνοια. Διεκόπη το ματς στην Ηράκλεια με το Ρούπελ να προηγείται με 35-45.

Δείτε παρακάτω και τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση του ΑΟΣ.

Στους εφήβους ο Πανσερραϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής στο νόμο μετά τη νίκη του με 63-90 στο Σιδηρόκαστρο κόντρα στο Ρούπελ.

Για την Α2 κατηγορία γυναικών ο Πανσερραϊκός κέρδισε με 54-41 την Ασπίδα Ξάνθης στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας.

ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: ΙΚΑΡΟΙ FACEBOOK, AΟΣ FACEBOOK