Μπάσκετ: Ερμής Λ.-Ικαροι 66-60- Πρόκριση για ΑΕΣ

Μπορεί την περισσότερη ώρα του αγώνα να ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι Ίκαροι γνώρισαν την ήττα από τον Ερμή Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη με σκορ 66-60, για το πρωτάθλημα της Β’Εθνικής.

Η Σερραϊκή ομάδα ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με σκορ 12-19. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και με την λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν 29-29. Ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα να βρίσκεται μπροστά με το τέλος του δεκαλέπτου στο 46-48. Και ενώ στο 6ο λεπτό της τέταρτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι με 54-56. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 66-60 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 12-19, 29-29, 46-48, 66-60

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός κερδισε άνετα με 104-62 τον Απόλλωνα Δράμας.

Για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο ΑΟΣ κέρδισε το Ρούπελ Σιδηροκάστρου στο τοπικό ντέρμπι με 79-52.

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-31, 56-48, 79-52

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 3, Λαδιάς 6, Μποζουτσίδης 13 (3), Κυριακόπουλος, Μητρούδης, Ασημάκης 30 (5), Καρακώστας 11 (1), Χορτομάρης, Τερζής 7 (1), Δεληγιάννης 4 (1), Γιαβρόπουλος 2, Παπαδόπουλος 3.

Νίκη σωτηρίας για την Ηράκλεια, κέρδισε στη Δράμα το Δοξάτο με 39-48.

Στους παίδες, η ΑΕΣ προκρίθηκε στα ημιτελικά κερδίζοντας στην Καβάλα την τοπική ομάδα με 53-56. Οι παίκτες του Βασίλη Χρυσανθιδη ήταν καλύτεροι και πήραν πανάξια νίκη.

Τέλος τα κορίτσια του Πανσερραϊκού κέρδισαν εντός έδρας τον Πιερικό /Αρχέλαο με σκορ 65-55 για την Α2 κατηγορία γυναικών.