Μπάσκετ: Ελίμεια Κοζάνης-Ίκαροι 58-81-Νίκη ΑΟΣ στο ντέρμπι (φωτο)

Με καλή εμφάνιση οι Ίκαροι κέρδισαν και στην Κοζάνη την Κυριακή την τοπική ομάδα Ελίμεια με σκορ 58-81 και συνέχισαν την καλή πορεία τους. Οι κυανοκίτρινοι με τη νίκη αυτή παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’Εθνικής.

Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα πήρε μια διαφορά και προηγήθηκε με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-22 σκορ. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με σκορ 32-40. Με το τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα προηγήθηκε με 46-67. Η διαφορά πήγε και 20 πόντους στο 52-72. Μέχρι το τέλος κέρδισε άνετα με 58-81.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το αήττητο του Πανσερραϊκού στο πρωτάθλημα σταμάτησε ο ΑΟΣ που κέρδισε με σκορ 65-70 στο κλειστό της Ομόνοιας, στην πρεμιέρα του Β’ γύρου. 19-17 το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του Πανσερραϊκού, 35-38 ήταν το σκορ στο ημίχρονο υπέρ του ΑΟΣ. Στην Τρίτη περίοδο μικρό προβάδισμα πήραν οι κόκκινοι με 52-49, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Μπουτάκογλου επικράτησαν με 65-70. Πρώτος σκόρερ για τον Ζενίθ 88.8 ΑΟΣ ο Γιώργος Ασημάκης με 34 πόντους και ακολούθησε ο Μποζουτσίδης με 12 πόντους, για τον Πανσερραϊκό οι Παρχαρίδης 14 πόντους και ο Γρίψιος 13 πόντους.

Στην βαθμολογία Πανσερραϊκός και ΚΑΟΔ βρίσκονται στην κορυφή με 23 βαθμούς, ενώ στην Τρίτη θέση βρίσκεται ο ΑΟΣ με 22 βαθμούς. Η διοίκηση του ΑΟΣ παρέθεσε γεύμα μετά το τέλος του αγώνα σε παίκτες και τεχνική ηγεσία (φωτο2).

Αναβλήθηκε ο αγώνας Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Προσοτσάνης με πρόβλημα στο στεφάνι ενός καλαθιού πριν το ματς. Σημαντικό διπλό πήρε η Ηράκλεια κόντρα στην Δόξα Βώλακα με 43-71.

Τέλος για τις γυναίκες, ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε για την Α2 κατηγορία από τον πρωτοπόρο Ηρακλή στο Ιβανόφειο της Θεσσαλονίκης με σκορ 77-52.

ΦΩΤΟ-ΠΗΓΕΣ: Ιωάννης Δεσποτίδης, ΙΚΑΡΟΙ Facebook, ΑΟΣ Facebook.