Μπάσκετ: Ικαροι-Γέφυρα 70-66, Έκανε το 6/6 o Πανσερραϊκός

Μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής πέτυχαν οι Ίκαροι που επικράτησαν με 70-66 της ομάδας της Γέφυρας, στο κλειστό γυμναστήριο Ομόνοιας. Οι κυανοκίτρινοι διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν μπροστά με 25-15 στο σκορ. Στο ημίχρονο του αγώνα οι Ίκαροι ήταν μπροστά με 4 πόντους με 42-38. Με 46-50 πέρασε μπροστά η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 5ο λεπτό που ακολούθησε. Στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 55-55 με το τέλος του. Στην συνέχεια η ομάδα προηγήθηκε με 4 πόντους στο 66-62. Και πήρε τη νίκη με 4 πόντους και το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ ο Κακιούζης με 23 πόντους, ακολούθησε ο Γκατζιάς με 18 πόντους και ο Φώτογλου με 10 πόντους.
Για το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής ο Ορφέας Νέου Σκοπού έχασε από την Χαλκιδική από τον Κένταυρο Καλλικράτειας με 81-58 και αγνοεί τη νίκη για πέντε ματς.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο πρωτοπόρος Πανσερραϊκός κέρδισε και τον Απόλλωνα Δράμας εύκολα με 42-85, στο κλειστό γυμναστήριο Δ Κραχτίδης. Νίκη και για την Ηράκλεια με 67-48, κόντρα στο Δοξάτο Δράμας. Την Κυριακή ο ΑΟΣ επικράτησε στο Σιδηρόκαστρου του τοπικού Ρούπελ με 57-64 παίρνοντας μια σημαντική νίκη. Τέλος στις γυναίκες ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε από τους Τιτάνες Δράμας με 56-44 και δέχτηκε δεύτερη σερί ήττα για την Α2 κατηγορία. Μάλιστα στην διάρκεια του αγώνα υπήρξε και ο σοβαρός τραυματισμός της Νίκης Χωλοπούλου.

Φωτό: Χ.Παπαφραγκου