Μπάσκετ: Γεφυρα-Ικαροι 50-68-Υποβιβαστηκε ο Ορφέας

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων κέρδισε στην Θεσσαλονίκη την ομάδα της Γέφυρας με σκορ 50-68 για το πρωτάθλημα της Β’Εθνικής. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου συνεχίζουν να κυνηγούν τις ομάδες του Χαρίλαου Τρικούπη και Καβάλα για τις δύο πρώτες θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-17 στο σκορ, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 25-30 υπέρ των Ικάρων. Στην Τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και με 42-43 τελείωσε η Τρίτη περίοδος, ενώ μέχρι το τέλος με καλή άμυνα δέχτηκαν μόνο 8 πόντους και κέρδισαν με 50-68.
Ο Γκατζιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης σημείωσε 19 πόντους, ακολούθησε ο Κακιούζης με 18 πόντους και ο Γρίψιος με 10 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα παίζει με τα Φάρσαλα, σε αγώνα που θα γίνει εντός έδρας στο ΔΑΚ Ομόνοιας.

Δεκάλεπτα: 19-17, 25-30, 42-43, 50-68
Γέφυρα: Νικολαϊδης 2, Κολοκοτρώνης 4, Γαρέζος 2, Παπαδόπουλος 16 (1), Σιώπης 5 (1), Ταουσάνης 8, Σιώμος 6, Μπίσκας 7 (1).
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 10 (2), Γεωργιανός 7 (1), Γκάτζιας 19 (4), Φωτόγλου 9 (1), Θολιώτης 5 (1), Κακιούζης 18, Αναγνωστόπουλος, Παντολέων, Τράκας, Σιδερίδης, Δαλαγκόζης

Στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής, ο Ορφέας Νέου Σκοπού έχασε από την Ευκαρπία με σκορ 99-44 και με αυτή την ήττα υποβιβάστηκε και μαθηματικά.
Για την ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός πέρασε από τους Μακεδόνες Κρηνίδων με νίκη με 38-93. Ο ΑΟΣ κέρδισε στην Προσοτσάνη την τοπική ομάδα με 45-78. Νίκη και για το Ρούπελ Σιδηροκάστρου που επικράτησε του Παγγαίου με 61-56. Η Ηράκλεια δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 46-57 από τους Τιτάνες Δράμας. Τέλος τα κορίτσια του Πανσερραϊκού στην Θεσσαλονίκη έχασαν από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 61-46.
Φωτό: Ι.Δεσποτιδης