Μπάσκετ: Ασπίς Ξάνθης-Ικαροι 58-65

Με βασικές απουσίες η ομάδα των Ικάρων κέρδισε στο Εύμοιρο της Ξάνθης την τοπική Ασπίδα με σκορ 58-65 και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Οι κυανοκιτρινοι έπαιξαν χωρίς τον Γιάννη Κακιούζη που ήταν εκτός και τον Θωμά Γκουτζια που τραυματίστηκε στο 12ο λεπτό, υπέστη διάστρεμμα, αλλά πήραν το σπουδαίο διπλό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν προηγούμενοι με 16-14 στο σκορ. Στο ημίχρονο του αγώνα το σκορ ήταν 29-36 υπέρ των Ικάρων. Με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου οι Σερραίοι κατάφεραν και έχτισαν μια διαφορά στο 44-54. Μέχρι το τέλος δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα και πήραν τη νίκη με 58-65.

Πρώτος σκόρερ ο Γκατζιάς με 20 πόντους, ο Φώτογλου με 17 πόντους και ο Γεωργιανός με 10 πόντους. Στην βαθμολογία οι Ίκαροι, ο Χαρίλαος Τρικούπης και η Καβάλα, έχουν από 27 βαθμούς. Μετά τον αγώνα η διοίκηση των Ικάρων εξέδωσε και ανακοίνωση με την οποία ευχαρίστησε την διοίκηση της Ξανθιώτικης ομάδας για την φιλοξενία και για την ιατρική φροντίδα που παρείχαν στον Θωμά Γκούτζια που τραυματίστηκε. Την επόμενη αγωνιστική οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου αγωνίζονται εντός έδρας κόντρα στο Αγρίνιο στο κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Δείτε την selfie νίκης του προπονητή Στέργιου Ποργιοπουλου από τα αποδυτήρια της ομάδας.

Για το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής ο Ορφέας Νέου Σκοπού ηττήθηκε στην Χαλκιδική από τον Πολύγυρο με σκορ 98-44. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα που προπονεί ο Κώστας Σίσκος αντιμετωπίζει τον Αστέρα Σίνδου. Για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε την Προσοτσάνη με 67-49 σε εξ’ αναβολής παιχνίδι. Τέλος τα κορίτσια του Πανσερραϊκού ηττήθηκαν στην Θεσσαλονίκη από την Πυλαία με σκορ 72-39, όμως αρκετές αθλήτριες είχαν ίωση και δεν βρέθηκαν στην καλύτερη κατάσταση.