Μπάσκετ: Ίκαροι-Στρατώνι 59-54-Νίκες για Πανσερραϊκό και ΑΟΣ

Με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι κέρδισαν το Στρατώνι με σκορ 59-54 εντός έδρας και πήραν άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα Β’Εθνικής. Οι «κυανοκίτρινοι» αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν πίσω στο σκορ με 15-21 από το Στρατώνι. Η ομάδα της Χαλκιδικής μάλιστα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου διεύρυνε και την διαφορά και προηγήθηκε με 23-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μείωσαν με καλό μπάσκετ και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν μόλις ένα καλάθι διαφορά 45-47. Με άμυνα γρανίτη η ομάδα σε ένα ολόκληρο και καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, δέχτηκε μόνο 7 πόντους. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 51-51 και κέρδισε στο φινάλε με 59-54 το Στρατώνι, παίρνοντας μια ακόμα εντός έδρας νίκη. Για τη Γ’ Εθνική ο Ορφέας Ν.Σκοπου ηττήθηκε από την ΜΕΝΤ με 93-73 στην Θεσσαλονίκη.

Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ-ΚΡΙ έκανε το 8/8 και κέρδισε πολύ άνετα στη Δράμα το τοπικό Δοξάτο με σκορ 35-70. Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού βρίσκεται στην πρώτη θέση αήττητο με 16 βαθμούς. Έσπασαν καρδιές στο Σιδηρόκαστρο και το Ρούπελ λύγισε στην παράταση, χάνοντας από τον ΚΑΟΔ με σκορ 62-70. Στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 58-58. Στο τοπικό ντέρμπι που έγινε στην Ηράκλεια, ο Ζενίθ 88.8 ΑΟΣ κέρδισε με 44-86 την ομώνυμη ομάδα. Τέλος, σπουδαίο διπλό πήραν τα κορίτσια του Πανσερραϊκού που κέρδισαν στην Κατερίνη τον Πιερικό / Αρχέλαο με 43-58.