Μπάσκετ: Ίκαροι-Μαχητές Πεύκων 71-65-Τα αποτελέσματα των αγώνων

Μια ακόμα σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα των Ικάρων που κέρδισε τους Μαχητές Πεύκων με σκορ 71-65.
Οι κυανοκίτρινοι ήταν καλύτεροι σε ένα ματς ντέρμπι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Με 22-16 προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο έληξε με 40-34. Στην Τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 56-54 υπέρ των Ικάρων με το τέλος του δεκαλέπτου. Και μέχρι το τέλος οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου πήραν τη νίκη με σκορ 71-65.
Στην δεύτερη θέση βρίσκεται η ομάδα ισόβαθμει με τον Χαρίλαο Τρικούπη, ενώ η Καβάλα βρίσκεται στην πρώτη θέση. Την επόμενη Κυριακή η ομάδα αγωνίζεται στον Λαγκαδά κόντρα στον τοπικό Ερμή.

Στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής, νέα βαριά ήττα δέχτηκε ο Ορφέας Νέου Σκοπού από την ΧΑΝΘ εκτός έδρας με 94-28. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα αντιμετωπίζει τον Κένταυρο Καλλικράτειας.
Για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε από τον ΚΑΟΔ στη Δράμα με σκορ 65-59. Σταματόπουλος και Ιακωβίδης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 14 πόντους, ακολούθησε ο Παρχαρίδης με 10 πόντους. Δόξα Βώλακα-ΑΟΣ 44-95 σε ένα εύκολο απόγευμα για τους πράσινους. Νίκη και για το Ρούπελ Σιδηροκάστρου στην έδρα του κόντρα στους Τιτάνες Δράμας με 76-57. Και η Ηράκλεια κέρδισε με 65-60 τον Απόλλωνα Δράμας εντός έδρας.
Τέλος στις γυναίκες ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη με σκορ 65-42.