Μπάσκετ: Ίκαροι-Ευρώπη 87′ Πευκοχωρίου 66-51

Την πρώτη νίκη για το 2018 πέτυχε η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων απέναντι στην Ευρώπη 87’ Πευκοχωρίου με σκορ 66-51, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι κυανοκίτρινοι έκαναν μια καλή εμφάνιση και επικράτησαν της ομάδας της Χαλκιδικής χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και παρέμειναν στην πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής. Όσοι φίλαθλοι της ομάδας βρέθηκαν στο κλειστό χειροκρότησαν το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 18-18 και υπήρχε ισορροπία στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και προηγήθηκαν στο σκορ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Ίκαροι ήταν μπροστά στο σκορ με 34-27. Μάλιστα με καλή επίθεση διεύρυναν το σκορ στο 50-38 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Και στην τέταρτη περίοδο η ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ολοκλήρωσε το ματς στο 66-51 παίρνοντας μια ακόμα σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-27, 50-38, 66-51
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Παπαγερίδης

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης , Γρίψιος 6(1), Σιδερίδης 6(2), Γεωργιανός 10 (1), Τσέλιος, Φώτογλου 10 (1), Γκούτζιας, Κεμανετζής, Γκάτζιας 7 (1), Θολιώτης 6, Κακιούζης 21.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Ευριπίδης Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τσιμπής 9(1), Λαζαρίδης, Τζουβάρας 7(1), Μαυρίδης 4 (1), Καραμπέκης 13, Μυλωνίδης 2, Δανάκης 9, Κιγμέτογλου 1, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης.

Ρεπό: Φάρσαλα

Για την Γ’Εθνική ο Ορφέας Νέου Σκοπού έπαιζε με τον Αίαντα Εύοσμου και ηττήθηκε με 56-83 στην έδρα του.

Στις γυναίκες, η επανέναρξη της Α2 κατηγορίας βρήκε τα κορίτσια του Πανσερραϊκού να κερδίζουν στην Θεσσαλονίκη την ομώνυμη Σταυρούπολη με 23-46 και να παίρνουν μια σημαντική νίκη.