Μπάσκετ: Ήττες για Ικάρους και Ορφέα

Μπορεί να έχασε το ντέρμπι η ομάδα των Ικάρων στο ματς με τον Παναθλητικό με 66-68, όχι όμως και την πρωτιά στο πρωτάθλημα με μια νίκη παραπάνω. Το ματς είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τέλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 14-17. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθλητικό να είναι μπροστά με έναν πόντο με 35-36. Ντέρμπι στο ματς με τους Ικάρους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με δύο πόντους στο 55-53 στην Τρίτη περίοδο. Μέχρι το τέλος η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τη νίκη με ένα καλάθι διαφορά στο 66-68. 20 πόντους πέτυχε ο Γεωργιανός, 17 οι Γρίψιος και Θολιώτης. Την επόμενη αγωνιστική οι Ίκαροι παίζουν εκτός με αντίπαλο την Νεάπολη. Την ήττα όμως γνώρισε και ο Ορφέας Νέου Σκοπού από τον Ζέφυρο στην Θεσσαλονίκη με 77-64.

Ο Χατζής πέτυχε 20 πόντους, ο Τσανάκας 17 πόντους και ο Χατζηανδρέου 9 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα υποδέχεται την ΑΕ Κομοτηνής εντός έδρας. Στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο ΑΟΣ κέρδισε το τοπικό ντέρμπι κόντρα στον Πανσερραϊκό με 51-65 στον αγώνα που έγινε στο κλειστό της Ομόνοιας, αλλά με γηπεδούχους τους κόκκινους. Το Ρούπελ Σιδηροκάστρου κέρδισε την Προσοτσάνη με 88-50 και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Η Ηράκλεια έχασε από την πρωτοπόρο Ελευθερούπολη με 36-71.

Τέλος οι γυναίκες ηττήθηκαν στην Θεσσαλονίκη από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 65-20.