Κύπελλο: Πανσερραϊκός-Ξάνθη 1-2 (video)

Δείτε παραπάνω το video με τις φάσεις του ματς.

Την ήττα και τον αποκλεισμό γνώρισε ο Πανσερραϊκός από το Κύπελλο Ελλάδος, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, αφου έχασε με 1-2 από την Ξάνθη. Στο 24ο λεπτό, ο Κάστρο έβγαλε την σέντρα, ο Λ.Ορφανιδης πλασέ ο Ριστιτς μπλόκαρε στην γωνία του. Τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Γκουρτσα η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γκαραβελη. Και στο 32ο λεπτό, ο Συλλα έβγαλε την σέντρα, η κεφαλιά του Κάστρο, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1 για την Ξάνθη. Στο 39ο λεπτό, ο Μελιοπουλος έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ. Στην επανάληψη, στο πρώτο λεπτό ο Λάζαρος Ορφανίδης έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ίδιος παίκτης είχε τρία λεπτά μετά δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε. Στο 60ο λεπτό, οσεντεα του Ορφανίδη, ο Τσελεπιδης έπιασε την μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέτρος Ορφανίδης και έκανε εύστοχα το 0-2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Π.Αμανατιδης) Ριστιτς, Τσαμουρης, Τσελεπιδης, Ιωαννίδης, Τζιτζικαλακης, Γιαξης, Παπουτσογιαννοπουλος (46′ Τσελεπιδης), Φούσου (66′ Γκέκας), Ρουτσης, Ποζογλου, Γκουρτσας (81′ Ζυγκεριδης).

ΞΑΝΘΗ: (Μ.Ρασταβαν) Γκαραβελης, Χατζητερζογλου, Λυσγαρας, Σύλα, Β.Ορφανιδης, Λ.Ορφανιδης, Ντε Λουκάς (60′ Κώστας), Ροτσε (69′ Σαμπανιδης), Φασιδης, Μελιοπουλος, Κάστρο (46′ Μπαξεβανιδης).

Διαιτητής: Σεζος (Κιλκίς).