Κύπελλο: Νέα πρόκριση Ικάρων με ΑΣΕ Δούκα (89-63)

Δευτερη πρόκριση πέτυχε η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων αφού επικράτησε με 89-63 του ΑΣΕ Δουκα, στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων για το Κύπελλο Ελλάδος. Οι κυανοκιτρινοι κέρδισαν μια ομάδα που παίζει στην Α2 κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι είχαν έναν πολύ καλό επιθετικό υρμο και προηγήθηκαν με 27-15. Στην συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε να προηγείται με 20 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με 47-27. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο αύξησε το σκορ στο 75-44. Μέχρι το τέλος πήρε μια άνετη νίκη με 89-63.  Πρώτος σκόρερ ο Γκατζιας με 20 πόντους, ακολουθησε ο Γεωργιανός με 16 πόντους και ο Θολιωτγς με 14.  Στην επόμενη φάση η ομάδα αντιμετωπίζει τον Χολαργο, ομάδα Α2 κατηγορίας την Τετάρτη στο ΔΑΚ Σερρων.

ΙΚΑΡΟΙ (Σ.Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 2, Γρίψιος 11, Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 16, Τσέλιος 2, Γκατζιάς 20, Φώτογλου 10, Γκούτζιας 4, Θολιώτης 14, Κακιούζης 8, Πιπιλιός, Κεμανετζής.

Φωτό: Ιωάννη Δεσποτιδης