Κύπελλο ΕΠΣΣ: Πανσουλιακός-Απόλλων Παραλιμνίου 1-2 (φωτό)

Ο 47ος τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΣ ανάμεσα στον Πανσουλιακο και τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, βάφτηκε «μπλε» με την ομάδα του Παύλου Δημητρίου να κερδίζει με 1-2 με γκολ κεφαλιες των Αλεξανδρου Λαβιδα στο 43ο λεπτό και Σάκη Μουτεσιδη στο 49ο λεπτό και μειωσε ο Πασχαλης Τσιακμάκης στο 70ο λεπτο, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Η διοικηση της ΕΠΣΣ πριν τον αγώνα βράβευσε τον προπονητή του Παραλιμνιου Παύλο Δημητρίου, για την προσφορά του στο Σερραϊκό ποδοσφαιρο.

Ανθοδέσμες δόθηκαν στους διαιτητές γιατί θα δώσουν την αμοιβή τους στο «Χαμόγελο του παιδιού».

ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ (Γ. Κεχλιμπάρης): Μαδένης, Ράμναλης, Φάκης, Καλαϊτζίδης, Θεοδωρίδης, Μπομπάι (65′ Κλειτσιωτης), Παπαστράτος (74′ Τζελέπης), Σακκάς (52′ Μπαλτσιος), Λεωνίδας, Τσιακμάκης, Ζαχαριάδης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Πολυζωΐδης, Τσαούσης (46′ Τακας) Κουτζαβασίλης (64′ Κουλτσιακης), Λαβιδάς (74′ Ναλμπαντης) Μερεσιώτης, Μουτεσίδης, Ρούμπος (46′ Μασούρας), Γαϊδαρτζής, Μεταλλίδης, Τσομαχασβίλι.
Διαιτητής: Α.Τζουμαλακης. Βοηθοί: Σάββας, Πούλιος.

Στο 10ο λεπτό σέντρα του Τσαουση απο τα πλαγια ο Γαϊδαρτζής πήρε την κεφαλιά η μπάλα άουτ. Κατοχή μπάλας για το Παραλίμνιο. Στο 17ο λεπτό φάουλ του Τσακμάκη, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σαββίδης. Ωραία ατμόσφαιρα απο τον κόσμο.

Στο 22ο λεπτό έκλεψε ο Τσομαχασβιλι, σουταρε ο Μεταλλιδης, με τακούνακι μέσα από την περιοχή προσπάθησε να αιφνιδιάσει ο Γαϊδαρτζής. Στο 30ο λεπτό ο Τσαούσης συνεργάζεται με τον Μουτεσιδη, σέντρα του τελευταίου, δεν βρεθηκε στην περιοχή παίκτης του Παραλιμνιου. Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Μουτεσιδη. Σέντρα από τα αριστερά του Σακκά, πρόλαβε ο Λαβιδας και έδιωξε. Και στο 44ο λεπτο, σέντρα του Μουτεσιδη στο δεύτερο δοκάρι ο Αλέξανδρος Λαβιδας με κεφαλιά έκανε το 0-1 για τον Απόλλωνα. Ένα λεπτό μετά σουτ του Ζαχαριάδη η μπάλα κόρνερ.

Στην επανάληψη, στο 49ο λεπτό σέντρα του νεοεισερχομενου Βασίλη Τάκα ο Σακης Μουτεσίδης πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-2 για το Παραλίμνιο. Και στο 70ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιακμάκη, μειώνει ο Πανσουλιακος σε 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον τελικό. Στο 91ο λεπτό ο Μαδενης έκανε λάθος, ο Μουτεσίδης σουταρε να κρεμασε τον γκολκιπερ, όμως αυτός μπλόκαρε. Το τέλος του αγώνα βρηκε το τελικό αποτέλεσμα Πανσουλιακος-Παραλιμνιο 1-2. 6ο 🏆 για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στον θεσμό. MVP του τελικου όπως ψήφισαν οι δημοσιογράφοι ο Σάκης Μουτεσίδης, αφού έβγαλε μια ασίστ στο πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο τέρμα. Κάτω στην φωτογραφία οι Κυπελλουχοι της ΕΠΣ Σερρών ο Απόλλων Παραλιμνίου.

Δείτε πάνω την selfie από τα αποδυτήρια του Παραλιμνιου.

Κάτω το συνεργείο του Κιρκας tv που κάλυψε αρτια τον 47ο τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΣ, η φωτό από τα δημοσιογραφικά θεωρεία.