Κύπελλο: Ελπίς Σκουτάρεως-Αλμυρός Βόλου 3-0

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών προκρίθηκε η Ελπίδα Σκουτάρεως που κέρδισε με 3-0 τον Αλμυρό Βόλου, στον αγώνα που έγινε στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Μια μεγάλη επιτυχία για την ομάδα που βρίσκεται μέσα στις τέσσερις καλύτερες της Ελλάδας. Η προοπτική της Γ’Εθνικής επίσης σε νέα πρόκριση στον τελικό έχει συνεπάρει ολόκληρο το Σκούταρι.

Εκπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι της ομάδας της Ελπίδας Σκουτάρεως που έδωσαν το παρόν στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, έτσι ώστε η ομάδα να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η πρώτη φάση ανήκε στο Σκούταρι με δυνατό σουτ του Μουσικάκη να μπλοκάρει ο γκολκίπερ Χαλάτσης. Στο 27ο λεπτό ο Ακασού πήγε να κάνει το σουτ, το τάκλιν του Πασχαλούδη ήταν καίριο στην μπάλα και απέτρεψε τα χειρότερα. Στο 41ο λεπτό σε εκτέλεση κόρνερ ο Κωφοκώτσιος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Τάντιτς έβγαλε για τον Σάκη Γκόγκα αυτός έκανε ένα διαγώνιο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χαλάτση. Έτσι τελείωσε το ημίχρονο με τις δύο ομάδες χωρίς σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, το Σκούταρι πέτυχε γκολ. Το 46ο λεπτό ο Ουζούνογλου ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Γκόγκας σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Ουζούνογλου με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0 για την Ελπίς Σκουτάρεως. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο σκόρερ της αναμέτρησης θα επιχειρήσει νέο σουτ, ο Χαλάτσης θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο 57ο λεπτό σέντρα του Στεφανίδη, ο Αγγελακάς θα πάρει την κεφαλιά, ο Χαλάτσης μάζεψε την μπάλα. Στο 68ο λεπτό το Σκούταρι διπλασίασε τα τέρματα του με σκόρερ τον Στεφανίδη. Ο έμπειρος επιθετικός της ομάδας σε μια αντεπίθεση μπήκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για το Σκούταρι. Και στο 83ο λεπτό ο ίδιος παίκτης χρήστηκε σκόρερ για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Σε αντεπίθεση που έγινε ο Αγγελακάς έδωσε για τον Στεφανίδη που τρίπλαρε τον αντίπαλο του και με σουτ έκανε το 3-0. Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα να κερδίζει με 3-0 και να προκρίνεται στα ημιτελικά.

Η Ελπίς Σκουτάρεως στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το Κερατσίνι που κέρδισε την Καλαμάτα, την ερχόμενη Τετάρτη 10 Μαίου στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Με νίκη η ομάδα ανεβαίνει στην Γ’Εθνική, αφού και ο χαμένος ανεβαίνει, οι άλλες ομάδες είχαν εξασφαλίσει την άνοδο τους.

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ (Ηλ. Εγγονίδης): Νικολούδης, Κωφοκώτσιος, Πασχαλούδης, Δίγγας, Κουτζαβασίλης, Μουσικάκης, Ουζούνογλου (84’ Κεχαγιάς), Γεωργιάδης (75’ Σιδηρόπουλος), Στεφανίδης, Τάντιτς (50’ Αγγελακάς), Γκόγκας.

ΑΛΜΥΡΟΣ ΒΟΛΟΥ: (Θ. Θεοδώρου): Χαλάτσης, Πλαβός, Κυριάκος, Θωμαΐδης (52’ Κοτσιαρίδης), Φαράντος, Καψιώτης, Ακασού, Νασιακόπουλος, Κόκας (72’ Δημουλάς), Βούλγαρης (47’ Κρανάς), Κοντοβάς.

Διαιτητής: Τσαλουχίδης (Κιλκίς).

Βοηθοί: Χριστάκογλου, Μαλανδρής (Χαλκιδικής).

φωτο: Ελπίς Σκουτάρεως facebook.