Κύπελλο: Ελπίς Σκουτάρεως-ΑΠΟ Κερατσίνι: 3-0 πέναλτι (1-1 παρ. 0-0 κα)

Με ψυχή χιλίων λεόντων η Ελπίδα Σκουτάρεως στα πέναλτι προκρίθηκε εντός έδρας απέναντι στο Κερατσίνι με 3-0 (1-1 παρ., 0-0 κα) στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και παράλληλα πήρε το εισιτήριο για την Γ’Εθνική.

Ήρωας της αναμέτρησης ο γκολκίπερ Καστανιώτης που κλήθηκε να παίξει και με πρόβλημα στο πόδι, έβγαλε ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τρία πέναλτι στην ψυχοφθόρο διαδικασία. Τον Ηρόδοτο θα αντιμετωπίσει η ομάδα της Ελπίς Σκουτάρεως που κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη Λακωνίας στο γήπεδο της Αλικαρνασσού. Στην Αθήνα θα γίνει ο τελικός το Σάββατο 20 Μαίου, το γήπεδο ακόμα δεν έγινε γνωστό.

Και με παίκτη λιγότερο από το 30ο λεπτό λόγω της αποβολής του γκολκίπερ Νικολούδη και με πρόβλημα στο πόδι ο Καστανιώτης, κατάφερε με τον Ζαχαριά στην παράταση να κάνει το 1-0 αλλά ισοφαρίστηκε σε λίγα λεπτά. Πανηγυρισμοί από τους φιλάθλους της ομάδας που δεν σταμάτησαν να φωνάζουν «Ελπίς» χωρίς σταματημό βοηθώντας τους παίκτες να πετύχουν αυτή την διάκριση.

Στο 28ο λεπτό δυνατό σουτ του Ουζούνογλου η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ο γκολκίπερ Νικολούδης βγήκε για να κόψει προσπάθεια των φιλοξενούμενων και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ο διαιτητής κ.Κοτσάνης άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες από νωρίς. Μάλιστα βγήκε ο Γκόγκας και πέρασε ο γκολκίπερ Καστανιώτης για να καλύψει το τέρμα. Στο 33ο λεπτό το Κερατσίνι έχασε μια ευκαιρία με την κεφαλιά του Τουρνά να περνά άουτ. Στην επανάληψη, στο 54ο λεπτό το Σκούταρι έχασε καλή ευκαιρία με τον Σιδηρόπουλο, το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από την εστία του Μπότου. Στο 66ο λεπτό ο Κουρκούτης έκανε ένα μακρινό σουτ που κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα υπήρξε ένα αδύναμο σουτ από τον Τουρνά που κατέληξε στα χέρια του Καστανιώτη. Στο 74ο λεπτό σέντρα του Ψυχογιού ο Φούντας θα πάρει την κεφαλιά η μπάλα θα περάσει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ από τον Γκιάτη, ο Καστανιώτης διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 87ο λεπτό ο Νταουτάι έκανε το σουτ, ο Καστανιώτης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει στην γωνιά του.

Στην παράταση, ο Καστανιώτης έσφιξε τα δόντια και παρά το γεγονός ότι πονούσε έπαιξε κανονικά. Και στο 108 του αγώνα, ο Αγγελακάς έβγαλε για τον Ζαχαριά και αυτός έκανε το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς. Η χαρά δεν κράτησε πολύ αφού το Κερατσίνι ισοφάρισε σε 1-1 τέσσερα λεπτά μετά. ο Κουρκούτης έβγαλε την σέντρα, ο Βαττής από κοντά με κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ. Στην διαδικασία των πέναλτι ο γκολκίπερ Καστανιώτης έβγαλε τρια πέναλτι και η Ελπίδα πέτυχε τρία γκολ. Διαβάστε τι έγινε αναλυτικά.