Μπάσκετ-Κύπελλο: Φαίακας Κέρκυρας-Ικαροι 64-61 (φωτό)

Μια δική της πρόκριση έχασε η ομάδα των Ικάρων στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού ηττήθηκε την Κυριακη με 64-61 στην Κερκυρα από τον τοπικο Φαίακα και αποκλείστηκε.

Σε άλλο άρθρο του FONH.GR διάβασε για την νίκη της Εθνικής Ελλάδος στη Γεωργία (85-86)

Στις τρεις πρώτες περιόδους η ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ, όχι όμως στο τέλος. Ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος έκρινε το ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι προηγήθηκαν με έναν πόντο 20-21 και πήραν ισχνό προβάδισμα. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο επιθετικα και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων με 34-40.

Η ομάδα διατήρησε την διαφορά και στην τρίτη περίοδο και είχε προηγηθεί στο τέλος αυτής με 44-50.

Τα πράγματα δεν πήγαν καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση σημείωσαν 20 πόντους και οι Ίκαροι μόλις 11 και ηττήθηκαν με σκορ 64-61! Και όμως πέντε λεπτά πριν το τέλος η ομάδα είχε προηγηθεί με 51-58. Δέχτηκε ένα 13-3 σε πόντους το συγκρότημα του Κωστα Σίσκου στα κρίσιμα 5 λεπτά. Στο τέλος ένα τρίποντο έκρινε τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-21, 34-40, 44-50, 64-61.

Ίκαροι Σερρών (Σισκος Κ.) : Δαλαγκοζης 3(1),Σιδεριδης 8(2),Γεωργιανος 9(2),Κατος 3,Παυλιδης 3(1),Γκουτζιας, Παπαδόπουλος 8, Καραμπεκης 19(1), Θολιωτης 9(1).

Η αποστολή των Ικάρων διανυκτέρευσε στο Μέτσοβο το Σάββατο και οι παίκτες πήγαν την Κυριακή με το πλοίο στην Κέρκυρα.

Mεσα σε καλό κλίμα δείτε την φωτογραφία που ανέβασαν οι παικτες από το πλοίο.

Για το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός κέρδισε τον Γ.Σ.Σερρων (πρώην ΑΟΣ) με 48-67.

Φωτο-πηγη: Ι.Δεσποτιδης