Κυπελλο: Νέα πρόκριση για Σκούταρι με ΑΕΔ (3-1) – (Highlights)

Με πολύ καλή εμφάνιση η Ελπίδα Σκουτάρεως κέρδισε με 3-1 την ΑΕ Διδυμοτείχου στο δημοτικό γήπεδο Σερρών και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού στο Κύπελλο Ερασιτεχνών. Οι τριφυλοφόροι πέρασαν ακόμα μια ομάδα στο Κύπελλο και συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους. Περισσότεροι από 500 φίλαθλοι έδωσαν το παρόν, ενώ υπήρχαν και περίπου 50 φίλαθλοι της ακριτικής ομάδας. Μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Στεφανίδης έκανε μια τρελή κούρσα, έδωσε πάσα για τον Γεωργιάδη που σούταρε και έδιωξε προσωρινά ο τερματοφύλακας, ενώ στην συνέχεια ο Στεφανίδης με σουτ έκανε το 1-0 για το Σκούταρι, ανοίγοντας το σκορ. Στο 18ο λεπτό ο Παντελίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Νικολούδης μπλόκαρε την μπάλα. Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σουτ που έκανε ο Πετρόπουλος, ενώ στην συνέχεια η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 33ο λεπτό ο Τάντιτς έβγαλε την σέντρα, ο Σάββας Γεωργιάδης πήρε μια ωραία κεφαλιά ψαράκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-0. Μάλιστα αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο 20χρονο αδερφό του Θόδωρο, που πέρυσι τέτοιο καιρό σκοτώθηκε σε τροχαίο. Στην επανάληψη οι ΑΕΔ μείωσε το σκορ σε 2-1 στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πετρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και από κοντά ο Γωνιάδης με σουτ έκανε το 2-1. Η χαρά των Εβριτών δεν κράτησε πολύ όμως, αφού τρια λεπτά αργότερα το Σκούταρι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Στεφανίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάκης Γκογκας και έκανε εύστοχα το 3-1 για την ομάδα του μέσα σε πανηγυρισμούς. Στο 63ο λεπτό υπήρξε ένα σουτ του Τάντιτς μέσα από την περιοχή ο Κυριακίδης μπλοκαρε. Στο 80ο λεπτό ο Αγγελακάς έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από προσπάθεια του Τάντιτς. Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα να κερδίζει με 3-1 κα να προκρίνεται στην επόμενη φάση.

Πλέον η ομάδα θα περιμένει να αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακού Λαμίας-Αλμυρό Βόλου την ερχόμενη Πέμπτη 20 Απριλίου. Στην φωτογραφία η selfie της ομάδας που την έβγαλαν οι παίκτες στα αποδυτήρια του δημοτικού γηπέδου.

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: (Η.Εγγονίδης) Νικολούδης, Κωφοκώτσιος, Πασχαλούδης, Δίγγας, Κουτζαβασίλης, Μουσικάκης, Ουζούνογλου, Γεωργιάδης (72′ Αγγελακάς), Στεφανίδης (87′ Κεχαγιάς), Τάντιτς (85′ Σιδηρόπουλος),  Γκόγκας.

ΑΕ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (Ι. Αναστασιάδης): Κυριακίδης, Θάνος, Παντελίδης, Άχπα, Πετρόπουλος Σ., Αγγελακάκης (24′ Ιντζές), Μαμρικισβίλι (46′ Κότζα), Γωνιάδης, Γιαννόπουλος, Πετρόπουλος Κ. (69′ Γκαβανόζης), Τζανετάκος.

Διαιτητές: Παλιούρας, Φράγιος, Σιανίδης (Μακεδονίας).