Μπάσκετ: Ίκαροι-Καβάλα 53-61

Οι Ίκαροι δεν τα κατάφεραν και η Καβάλα κέρδισε με σκορ 53-61 και ανέβηκε στην Α2 κατηγορία ως πρωταθλητρια, στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Μείνετε συντονισμένοι στο Live του FONH.GR.

Δείτε σε άλλο άρθρο του FONH.GR και το Άρης-Πανσερραϊκος 2-0.

-Έχει αρχίσει κόσμος και κάνει την παρουσια του στο κλειστό της κοιλάδας.

-Εχει διαμορφωθεί καταλληλα το γήπεδο για να δεχθεί αρκετο κόσμο.

-Άρχισε το ματς. Το αδιαχώρητο στο κλειστό της κοιλάδας, μπασκετικό κλιμα.

-Στην δεύτερη φωτό διακρίνεται ο Κώστας Μάρκου. Προπονητής μπάσκετ.

Και πάμε στο αγωνιστικο μέρος τωρα. Με εναν ποντο 9-8 προηγηθηκαν οι Ικαροι στα πρώτα λεπτά στο σκορ.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Καβαλιώτες να είναι μπροστά στο σκορ με 15-19.

Πέντε λεπτά από την δεύτερη περίοδο και το σκορ στο 21-23 και πάλι μπροστά η Καβάλα.

Το ημιχρονο ολοκληρώθηκε στο ΔΑΚ Σερρών με την Καβάλα να προηγείται με 4 πόντους στο 29-33.

Άρχισε το κρίσιμο δεύτερο ημίχρονο. Στα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου η Καβάλα έχει πάρει προβάδισμα 37-45.

Και με το τέλος του Γ’ δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι έχουν ανοίξει την διαφορά και προηγούνται με 40-53. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και το σκορ στο 48-57. Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά ή Καβάλα κέρδισε με το τελικό 53-61. Πήρε το πρωτάθλημα και το εισιτήριο ανόδου για την Α2 κατηγορία. Κέρδισε το μπάσκετ από την πολύ καλή ατμόσφαιρα. Πρώτος σκόρερ ο Κακιούζης πέτυχε 16 πόντους, o Γκατζιας 13 πόντους, ο Γεωργιανός 7.

Δεκάλεπτα: 15-19, 29-33, 40-53, 51-63.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Τζίμα

Ίκαροι Σερρών (Σ.Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 7, Σιδερίδης 1, Γεωργιανός 7, Τράκας 4, Γκάτζιας 13(3), Φώτογλου, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Τοπάλης, Θολιώτης 3, Κακιούζης 16.

Ε.Κ Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 11, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 8, Καπινιάρης 5(1), Ταγάρης 5, Μπανάσης, Αθανασιάδης 6(2), Κούμλελης 9, Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης, Παππάς, Χονδρόπουλος 16