Διεθνές φιλικό: Πανσερραϊκός-Λοκομοτίβ Σόφιας 0-2

Μετά από 52 ολόκληρα χρόνια Πανσερραϊκός και Λοκομοτίβ Σόφιας συναντήθηκαν ξανά σε φιλικό παιχνίδι στο δημοτικό γήπεδο Σερρών και οι Βούλγαροι αυτή τη φορά κέρδισαν με 0-2 τους κόκκινους. Πήραν λοιπόν μια άτυπη ρεβάνς από τη νίκη στο πρώτο φιλικό με 1-0 27/01/1965 με γκολ του Φραγκόπουλου.

Τιμώμενο πρόσωπο σε αυτό το διεθνές φιλικό ο παλιός Βούλγαρος παίκτης του Πανσερραϊκού Μπόικο Βελίτσκωφ, που είναι πρόεδρος τώρα στην Λοκομοτίβ Σόφιας. Ο προπονητής Νέων του Πανσερραϊκού Νίκος Κατσαβάκης κάθισε στον πάγκο της ομάδας και ο προπονητής Παναγιώτης Διλμπέρης παρακολούθησε από τα δημοσιογραφικά θεωρεία την αναμέτρηση. Αγωνίστηκαν για πρώτη φορά ο Σέρβος γκολκίπερ που πρόσφατα αποκτήθηκε ο Μπόριγιοβς Ρίστιτς και ο Στέφαν Άντριτς. Στο σχήμα της ομάδας και στα δύο ημίχρονα αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες των Νέων του Πανσερραϊκού που τα πήγαν καλά.

Στο 2ο λεπτό η Βουλγάρικη ομάδα είχε δοκάρι με τον Γκοράνοφ, η κεφαλιά που έκανε η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ρίστιτς. Στο 30ο λεπτό, το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής από τον Μανόλοφ, ο Ρίστιτς έδιωξε την μπάλα σωτήρια και εξ’ επαφής.  Στο 37ο λεπτό, ο Γκεοργκιεφ έβγαλε την σέντρα και πάλι ο Πέεφ σούταρε μέσα από την περιοχή για να στείλει την μπάλα άουτ. Ένα ακόμα σουτ με τον Ντιμίτερ Γκεοργκίεφ για την Λοκομοτίβ πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, η Λοκομοτίβ είχε νέα ευκαιρία με τον Πέεφ, με σουτ που έκανε έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 57ο λεπτό ο Ντιμιτρόφ θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο 60ο λεπτό ένα ακόμα φάουλ του Ιβάνοφ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 63ο λεπτό, ο Μητρούσκας βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και έκανε το σουτ, για να μπλοκάρει ο γκολκίπερ Βίτκοφ. Στο 66ο λεπτό ένα ακόμα σουτ από τον Αλεξάντροφ απευθείας εκτέλεση φάουλ άουτ. Στο 78ο λεπτό ο Λατινόπουλος πέρασε τρεις παίκτες, βγηκε τετ-α-τετ με τον Βίτκοφ και έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0. Σουτ του Κρίστεφ, η μπάλα στον Μπουτάκογλου στο 84ο λεπτό. ‘Ένα λεπτό μετά οριζόντιο δοκάρι με τον Γκοράνοφ για τους Βούλγαρους. Στην εκτέλεση του κόρνερ 0-1 ο Ντιμιτρόφ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 87ο λεπτό το σουτ από τον Αλεξάντροφ κόντραρε σε παίκτη του Πανσερραϊκού και πήγε στα δίχτυα για να γίνει το 0-2. Πανηγυρίστηκε έξαλλα και από τους λίγους Βούλγαρους που ακολούθησαν την αποστολή της ομάδας και βρέθηκαν στο γήπεδο. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Λοκομοτίβ Σόφιας να κερδίζει το φιλικό με σκορ 0-2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ρίστιτς (68’ Κασσίμης), Σαμαράς, Ουζουνίδης, Λατινόπουλος, Παναγιωτίδης, Βασιλειάδης, Βάκουλης, Σιάκκας, Τάντιτς, Γκάλιος, Αντριτς, Βουδουρίδης.

Έπαιξαν και οι Μητρούσκας, Χριστοφορίδης, Μπουτάκογλου, Βάσσος, Γεωργαντάς, Μπουτάκογλου, Παπαρίζος, Χαραλαμπίδης, Ιβαντζίκης, Πέτρου, Καρακώστας.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΣΟΦΙΑΣ: Βίτκοφ, Λουμπένοφ, Χατζηλιάδης, Μπιατσκι, Αλεξάντροφ, Γκοράνοφ, Πίντεφ, Μίτσιακ, Μανόλοφ, Βάζεφ, Πέεφ.