Γ’ Εθνική: Αλμωπός Αριδαίας-Παραλίμνιο 0-2

Ένα πολύ σπουδαίο διπλό το δεύτερο στο πρωτάθλημα απέσπασε ο Απόλλωνας Παραλιμνίου, κερδίζοντας με 0-2 στην Αριδαία τον τοπικό Αλμωπό. Το συγκρότημα του Παύλου Δημητρίου πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής και πήρα μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς. Αυτό ήταν το δεύτερο διπλό στο πρωτάθλημα και με το ίδιο σκορ, μετά από εκείνο που πήρε στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΑΟ Καρδίας. Σε ένα κλειστό ματς με λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος, ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι στο 40ο λεπτό. Ο Λιάρας έβγαλε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Παπασυμεών για τον Αλμωπό βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής της αναμέτρησης Παυλίδης, υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε εύστοχα ο Κώστας Τριανταφύλλου και έκανε το 0-1 για το Παραλίμνιο, ανοίγοντας το σκορ. Έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας χτύπησε και πάλι γρήγορα. Ο Ρούμπος στο 48ο λεπτό από μακριά έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 0-2 για το Παραλίμνιο, που πήρε δυνατό προβάδισμα για τη νίκη. Μάλιστα για τον Ρούμπο ήταν το τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα και είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μέχρι τώρα. Η Αριδαία πίεσε στην συνέχεια για να φτάσει στην μείωση του σκορ, όμως δεν τα κατάφερε. Είχε μια-δυο καλές περιπτώσεις, ωστόσο ο Απόλλωνας είχε κλειδώσει καλά το σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και το Παραλίμνιο πήρε μια σημαντική νίκη και τρεις βαθμούς.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ Μένιος, Κιουλτσόπουλος, Παπασυμεών, Ελευθεριάδης Γ., Μουρατίδης, Ελευθεριάδης Θ., Παντελίδης, Δαμιανίδης, Καραγιάννης, Ελευθεριάδης Λ., Κώστας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Π. Δημητρίου): Χατζηγιαννάκης, Γαλακτερός, Τάκας, Τριανταφύλλου Δ., Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας, Ρούμπος, Φιλέντας, Ναλμπάντης, Παναγιωτίδης, Μερεσιώτης.

Διαιτητές: Παυλίδης, Γιάντσης (Ημαθίας), Τσιαμπάζης (Κοζάνης).