Β’ Εθνική: ΧΑΝΘ – Ίκαροι 68 – 74

Mε το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις η ομάδα των Ικάρων που επικράτησε στην Θεσσαλονίκη της ΧΑΝΘ με σκορ 68-74. Οι παίκτες του Κώστα Σίσκου ήταν καλύτεροι και πήραν το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κυανοκίτρινοι προηγήθηκαν με 13-21 και πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ισορρόπησαν με το τέλος της δεύτερης περιόδου και έκλεισε το ημίχρονο στο 36-34. Και στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και η ΧΑΝΘ ήταν μπροστά με ένα καλάθι 53-51 μόλις τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέλος η ομάδα πάτησε γκάζι και κέρδισε με 68-74 παίρνοντας τη νίκη. Πολύ καλή εμφάνιση από Κακιούζη 24 πόντους, Καραμπεκη 13 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα υποδέχεται τον Μακεδονικό στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Δεκάλεπτα: 13-21, 36-34, 53-51, 68-74.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκίζογλου

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης-Τζιόμαλος): Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 9(3), Παπαδόπουλος 9(1), Μπαλάσκας 5(1), Ζαφειρούδης, Γεωργάκης 10(1), Στεργίου-Πέτροβιτς 20(3), Δεληγιώργης 11, Βλαγκόγιας 1.

ΙΚΑΡΟΙ (Κ.Σίσκος): Κάτος 2, Δούκας, Σιδερίδης, Γεωργιανός 12(2), Δαλαγκόζης 8(2), Φώτογλου 3(1), Παπαδόπουλος 9, Καραμπέκης  13, Θολιώτης 3(1), Κακιουζης 24.

Γέφυρα – Ελευθερούπολη 58-71
Αγρίνιο – Ερμής Λαγκαδά 68-62
Φίλιππος Β. – Ανατόλια 61-81
Φάρσαλα – Προποντίς 73-67