Βασικοί στην Αγγλία οι δύο Σερραίοι του Ολυμπιακού

Δύο Σερραίους στην βασική ενδεκάδα είχε ο Ολυμπιακός στον αγώνα με την Μπέρνλι (1-1) στην Αγγλία στο γήπεδο «Turf Moor» για τα προκριματικά του Europa League. Για την ιστορία οι Πειραιώτες προκρίθηκαν στους ομίλους με το 1-1 στην Αγγλία και τη νίκη εντός έδρας με 3-1.

Θα μου πειτε είναι η πρώτη φορά?Οχι!!! Είχαμε εποχές με δυο τερματοφυλακες στον Ολυμπιακο, τους Παναγιώτη Κελεσίδη (1972-79), Θωμα Καρυπιδη (1971), αλλα και τον επιθετικο  Παναγιωτη Σοφιανοπουλο (1988-95), και τον παίκτη, μετεπειτα προπονητή Μακη Κατσαβάκη (1977-81) που έπαιξαν στον Ολυμπιακό.

Στην πάνω φωτό ο μεγάλος Παναγιώτης Κελεσίδης που ξεκινησε από τις αλανες του παλιου Αεροδρομιου στις Σέρρες, πήγε στον Ηρακλή Σερρων και κάτω ο επίσης Σερραίος παλιός τερματοφύλακας Θωμάς Καρυπίδης που κατάγεται από την Αναγέννηση Σερρών και έπαιξαν στον Ολυμπιακό.

Ο λόγος τώρα για τον 25χρονο γκολκιπερ Ανδρεα Γιαννιώτη, που κατάγεται από τον Αχινό Σερρών, ξεκίνησε από τις Ακαδημίες του Ηρακλή, έπαιξε στον Θρακικό Άνω Μητρουσιου και από τον Εθνικό Γάζωρου και την Football League τη σεζόν 2011-2012, πήρε μεταγραφή για τον Ολυμπιακό. Εκανε καλές εμφανίσεις με τον Πανιώνιο και Ατρόμητο τις δυο προηγουμενες σεζον και φέτος ειναι βασικός στην ομάδα του Πειραιά.

Ο άλλος είναι ο Κώστας Τσιμικας που έχει καταγωγή από τον Λευκώνα Σερρών. Τον καθιέρωσε στον Πανσερραϊκό ο νυν προπονητης Σάκης Αναστασιάδης στην τότε Γ’ Εθνικη. Έπειτα πήρε μεταγραφή για τον Ολυμπιακό. Πήγε πέρυσι στην Δανεζικη Εσμπιεργκ, έχει παίξει στην Ολλανδικη Βιλεμ και έκανε την διαφορα και επέστρεψε φέτος στους Πειραιώτες, όπου ο τεχνικός Πέντρο Μαρτίνς τον βάζει βασικό στο αριστερό ακρο της άμυνας.

Η κριτική των παικτών

Ο Γιαννιώτης βασικος γκολκιπερ, δέχτηκε πίεση στο πρώτο μέρος με την Μπέρνλι, έκανε μια καλή απόκρουση σε κόρνερ στην αρχή. Ήταν τυχερός στην επανάληψη, στο δοκαρι που είχαν οι γηπεδούχοι με τον Βοουκς. Στο 53′ έκανε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μακνιλ σε κόρνερ. Στο 70ο λεπτό δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση σε ένα χτύπημα ελεύθερο. Δεν φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχτηκε.

Ο Τσιμικας επαιξε βασικός στα 90 λεπτα. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπερνλι έκανε ένα σκληρό φάουλ, αλλά γλίτωσε την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Κασαι. Στην επανάληψη, έδιωξε την μπάλα σωτηρία σε τέσσερις περιπτώσεις. Στο 67′ σε φάουλ που έκανε δέχτηκε την κίτρινη κάρτα. Στάθηκε άτυχος στο γκολ που δέχτηκε ο Ολυμπιακος στο 86ο λεπτό, αφού δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα από το σουτ του Βύντρα.