Στην Α2 αήττητες τα κορίτσια του Πανσερραϊκού (φωτο-vid.)

Το εισιτήριο για την Α2 κατηγορία εξασφαλισαν τα κοριτσια του Πανσερραϊκού στο τουρνουά ανόδου που γίνεται αυτές τις ημέρες στην Θεσσαλονίκη. Η ομάδα έκανε το 5X5 και στο τελευταίο ματς διαδικαστικού χαρακτήρα κέρδισε την Κυριακή κα τα Μουδανιά με 53-34. Ενα κουβάρι στο τέλος όλες οι παικτριες και ο πρωτομαστορας προπονητής Κώστας Μαρκου. Στην πρεμιέρα του τουρνουά κερδισαν με 58-54 τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας την πρώτη ημέρα και με σκορ 56-38 την ΑΓΕ Πιεριας την δεύτερη και τον Απόλλωνα Καρδίτσας στο τρίτο ματς με 41-49 και την Σχερία Κέρκυρας με 53-26 και την Κυριακή τα Μουδανιά με 53-34, στο κλειστό γυμναστήριο Επταπυργίου στην Θεσσαλονίκη. Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε μέσω Facebook ένα βίντεο μετά τον αγώνα με τα πανηγύρια των κοριτσιών.

Συγκλονιστικό παρών από τους οργανωμένους φιλάθλους του Che Guevara Club σε όλο το τουρνουά και ειδικά στον τελικό που υποστήριξαν με πάθος τις παίκτριες του Κώστα Μάρκου. Διαβάστε παρακάτω το πανόραμα της διοργάνωσης.

Πρωτη νίκη με Πτολεμαΐδα (58-54)

Στο πρωτο ματς, στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 14-10 με μικρό προβάδισμα για τον Πανσερραϊκό. Στο ημίχρονο τα κορίτσια των Σερρών  ήταν μπροστά με 31-27. Στην τρίτη περίοδο διατήρησαν μια διαφορά με 44-39.  Στα τελευταία λεπτά είχαν και διάφορα 7 πόντων, αλλα δεν έχασαν την νίκη και κέρδισαν με 58-54.

Δεκάλεπτα: 14-10, 31-27, 44-39, 58-54.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Κ.Μαρκου) Πελτεκη 20, Κουτουση 17, Χυσα 8, Τσάντα 7, Πιτσιαβα 5, Κουζαλη 1, Κιναλη, Σίδεριδου, Πλεύρη, Γιαουρακη, Μαναφη, Μηλιουδη.

Δεύτερη νίκη με ΑΓΕ Πιερίας (56-38)

Την Πέμπτη η ομάδα κέρδισε ανετα την ΑΓΕ Πιερίας, ομάδα από την Κατερίνη με σκορ 56-38. Ενα εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα απέναντι σε ένα νεανικό συγκρότημα. Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και τους 20 ποντους. Πρώτη σκόρερ η Κουτουση με 12 πόντους, η Πιτσιαβα ακολούθησε με 11.

Δεκάλεπτα: 19-12, 30-20, 43-23, 56-38.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Κ.Μαρκου) Κουτουση 12, Πιτσιαβα 11, Κουζακη 7, Πελτεκη 6, Κιναλη 5, Χυσα 5, Τσάντα 4, Γιαουρακη 3, Μαναφη 3, Πλεύρη, Παππούδα, Μηλιουδη.

Τρίτη νίκη με Απολλωνα Καρδίτσας (49-41)

Την Παρασκευή το απόγευμα η ομάδα του Πανσερραϊκού τριτωσε τις νίκες κοντρα στον Απόλλωνα Καρδίτσας με σκορ 49-41. Μεγαλη πρωταγωνίστρια η Κουτουση που πέτυχε 24 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ,, ακολούθησε η Πελτεκη με 9 ποντους. Δευτερη φορά που κέρδισε ο Πανσερραϊκός, ομάδα με την ονομασία  Απολλωνας στο Τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 14-14, 20-26, 33-39, 41-49.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Κ.Μαρκου)  Κουτουση 24, Πελτεκη 9, Πιτσιαβα 7, Τσάντα 7, Κουζακη 2, Χυσα, Μαναφη, Πλεύρη, Σίδεριδου, Γιαουρακη, Κιναλη, Παππούδα.

Τεταρτη νίκη με Σχερία Κέρκυρας (53-26)

Το Σάββατο ο Πανσερραϊκός κερδισε πολύ πιο εύκολα την ομαδα της Σχεριας Κέρκυρας με 53-26 και με αυτή τη νίκη την Τεταρτη εξασφάλισε το εισιτήριο για την Α2 Κατηγορία. 14-12 το πρώτο δεκάλεπτο και σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο μετά  η δεν δέχτηκαν καλαθι για το 27-12 που ηταν το ημίχρονο του αγωνα. Δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη άνετα. Η Πελτεκη πρώτη σκόρερ με 14 πόντους και η Κουτουση 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-12, 39-20, 53-26.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Κ.Μαρκου) Πελτεκη 14, Κουτουση 11, Χυσα 7, Τσάντα 7,  Κουζαλη 7, Πιτσιαβα 6,  Γιαουρακη 5, Πλευρη, Mαναφη, Σιδεριδου, Μηλιουδη, Κιναλη, Παππούδα.

Δείτε κάτω την selfie των κοριτσιών.

Την Κυριακή το τελευταιο ματς διαδικαστικο κόντρα στον Π.Ο Μουδανιων Χαλκιδικής επικράτησαν με 53-34 και ολοκλήρωσαν αήττητες την διοργάνωση. Μάλιστα από την αρχή του πρωταθλήματος μετρούν συνολικά 15 νίκες σε αγώνες.  Δείτε κάτω το αποκλειστικο βίντεο από τον πρωτο αγώνα μόνο από το FONH.GR